Múdrosť jazykov

Autor: Samuel Prílepok | 26.1.2014 o 22:17 | (upravené 2.2.2014 o 23:27) Karma článku: 4,82 | Prečítané:  401x

Vždy som túžil po múdrosti. Stále ju hľadám, i keď ma trošku odradil verš z jednej knihy: „Ak aj mňa stretne údel hlupáka, načo sa som sa stal nadmiernu múdrym? Pomyslel som si, že aj toto je márnosť.“ Objavil som však niečo, čo mojej túžbe ulahodilo.

Ovládam zatiaľ dovedna štyri možno päť jazykov.  Určite si dovolím tvrdiť, že slovenčinu, pretože i keď to možno nie je vidno, je to môj rodný jazyk a nadovšetko ju mám rád. Taktiež nám veľmi blízku češtinu, ktorej minimálne rozumiem, s písaním by už bol aký taký problém. Ďalej je tu angličtina, ktorá je v tomto svete už akousi povinnosťou, takže nič zvláštne a učím sa aj ruštinu, ďalší slovanský a našej slovenčine podobný jazyk. A posledným jazykom je ten môj vlastný, svalnatý jazyk, ukrývajúci sa v ústnej dutine, bez ktorého by som predchádzajúce štyri nemohol považovať za mne zrozumiteľné jazyky.

Faktom ostáva, že milujem jazyky, pretože je to tá najväčšia múdrosť, aká je nám ľuďom daná. Nech mi ide hociktorá vedecká alebo neviem aká disciplína, no pokým ju viem prezentovať len v jednom jazyku, stále toho viem málo. Slovenčina veru nestačí. Dal by som všetko zato, aby stačila, no nikdy to tak zrejme nebude. Aj toto píšem po slovensky, no keby som chcel preraziť inde, nedokázal by som to tak ľahko.  Preto sa však chcem naučiť cudzie jazyky.

Človek môže byť akokoľvek múdry, no ten, ktorý pozná viac ako svoj rodný jazyk, je i tak múdrejší. Schopnosť dohovoriť sa niekde v cudzine je cennejšia, ako fakt, že poznám anatómiu človeka, milión chemických vzorcov, historicky dôležité roky a mnoho ďalšieho. Tieto veci ma nezachránia ak sa ocitnem niekde sám medzi neznámymi ľuďmi, môjmu jazyku nerozumejúcimi.

Taktiež nieto lepší pocit, ako mať priateľa niekde v neznámom svete. Síce nerozumie môjmu jazyku, ale ja rozumiem jeho, a teda sa môžeme zhovárať, spoznávať, zabávať sa, dozvedať sa nové veci a kopec ďalších vecí, ktoré by sa bez znalosti cudzieho jazyka nedali zvládnuť ani omylom. Jasné, že existuje mimika a gestá, no tými toho moc nenahovorím. Reč tela je oproti reči jazyka len malý ostrovček vo veľkom oceáne slov. 

Mňa osobne mrzí, keď sa ľudia trápia s tým, že sú hlúpi alebo že neschopní len preto, že im niečo nejde, no pritom viem, že poznajú nejaký jazyk. Áno, nie je to myslené vo všeobecnosti, ale je to mierené na istú osobu.  Ovládanie cudzích jazykov je v objavovaní krás sveta omnoho vzácnejšie, ako akákoľvek iná forma vzdelania . V jazykoch je ukrytá najväčšia múdrosť. Ak poznáme cudzie jazyky, ľahšie spoznáme aj cudzie národy a kultúry. A tým, že spoznáme toto všetko, dostaneme omnoho väčší dar, aký nám biológia, história, chémia, matematika a iné nemôžu dať, a to dar porozumenia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španieli zastavili druhý útok, zabili päť útočníkov s výbušninami

Teroristi sa pokúsili o útok v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.


Už ste čítali?